آیا در ایران بحران داریم یا خیر؟

تأثیر رشد نقدینگی
تأثیر رشد نقدینگی
سپتامبر 11, 2018
چه کسی باید از شرکت مشاور صادرات EMC استفاده کند؟
چه کسی باید از شرکت مشاور صادرات EMC استفاده کند؟
سپتامبر 18, 2018
آیا در ایران بحران داریم یا خیر؟

سه شنبه 6 شهریور ماه 97 بود که ریاست جمهور ایران در مجلس گفتند:

پشت تریبون ها نگوییم که ما دچار بحران شده ایم، والله ما دچار بحران نیستیم , ما در مرحله آسیب قرار داریم و گاهی موارد در لبه تهدید هستیم.

همان گونه که همگان اطلاع دارند مدیریت بحران همواره از مباحث مهم استراتژیکی و گاهاً تاکتیکی مدیران بوده و هست.

امروزه شرکت های مشاوره مدیریت و اندیشکده برتر جهانی و منطقه ای برای ارایه راهکارها وپاسخ های مناسب به جوامع، شرکت ها و حتی افراد، شناسایی عامل های بحران و روش های مواجهه با بحران و از همه مهم تر مدیریت بحران ها را مدنظر قرار داده و به عنوان یک پارامتر مهم و تاثیر گذار درنظر می گیرند.

با توجه به شرایط پیچیده و بغرنج سال 1397 در کشورمان به دنبال این هستیم که آیا شرایط ما بحرانی است یا خیر؟و راهکار چیست؟

تعریف بحران

پیش آمدی است که به صورت ناگهانی و فزاینده رخ می دهد و به وضعیتی خطرناک و ناپایدار برای فرد، گروه یا جامعه می انجامد.

بحران باعث به وجود آمدن شرایطی می شود که برای بر طرف کردن آن نیاز به اقدامات اساسی و فوق العاده است. بحران ها بر حسب نوع و شدت متفاوت هستند.

بحران یک افزایش فشار بزرگ و ویژه است که باعث در هم شکسته شدن انگاره های متعارف و واکنش های گسترده می شود و آسیب ها، تهدیدها، خطرها و نیازهای تازه ای به وجود می آورد.

آیا در ایران بحران داریم یا خیر؟

مهم ترین نکته در تجزیه و تحلیل وقوع بحران ها و نحوه پاسخ دادن مسولین به بحران می باشد به بیانی بر اساس روش مواجهه و حل بحران، میزان خسارت های وارده از سوی بحران سنجیده می شود، شاید کمی عجیب به نظر برسد زیرا همواره اینگونه تلقی می شده است که بحران ها باعث ایجاد خسارت می شوند اما واقعیت این است که بحران، فی نفسه هم تهدید است هم فرصت اما با برنامه ریزی و مدیریت اشتباه هر بحران باعث می شود که دامنه خسارات را بیشتر و میزان خسارات را گسترده تر نماییم.

و اینجاست که مدیریت بحران نقش کلیدی و اساسی خود را در برنامه ریزی های کلان و استراتژیک کشورها و سازمان ها به درستی ایفا می نماید و همگان اعتقاد دارند که با مدیریت بحران می توان مسایل و امور مختلف را با تفکری استراتژیک و هدفمند به سمت و سویی شوق داد که بتوان اوضاع و احوال را در کوتاه ترین زمان و به روش صحیح تحت کنترل درآورد و شرایط را به زمان قبل از وقوع بحران برگرداند.

اما معمولاً به علت عدم درک صحیح از شرایط و روش مدیریت بحران، مسولین به اشتباه در دامی می افتند که مانند باتلاق هر تلاش بی برنامه و نامناسب مسولین ,به فرورفتن بیشتر و گسترش دامنه بحران می انجامد و این حلقه آنقدر تکرار میشود تا مساله ای عادی را به بزرگترین بحران جاری تبدیل نماید. بنابراین راهکار بسیار ساده است فقط کافی است در زمان شروع هر بحران، با هدایت و کنترل امور و اخذ تصمیمات منتطقی و اصولی  و صحیح، اوضاع را به شرایط اولیه برگردانیم.

مطالعه بیشتر: تأثیر رشد نقدینگی

مدیریت بحران

تعریف جدید مدیریت به اعتقاد بسیاری از بزرگان علم مدیریت چیزی نیست جز اتخاذ تصمیم های صحیح و اصولی بر اساس داده های واقعی و هماهنگ با اهداف منافع عمومی.

اما در عمل چیزی که شاهد آن هستیم ,وقوع بحران های جدید از درون بحران های قبلی که مرتبا با تصمیمات نسنجیده و عجولانه فقط بر وخامت اوضاع می افزاییم.

و وقتی به پشت سر نگاه می کنیم می بینیم که دایما درگیر بحران های متعددی بوده ایم که نه تنها حل نشده اند بلکه جان سخت تر و قوی تر به راه خود ادامه داده اند و در حال حاضر بحران اصلی ما چیزی نیست جز جمع جبری تمامی بحران های قبلی …

به بیان ساده تر بحران فعلی یک اژدهای هزار سر است که هر سر آن یک بحران قدیمی بوده است.

اگر بخواهیم به بررسی بحران های حل نشده و روی هم انباشته شده در سال 1397 بپردازیم میتوانیم بحران ها را در 6 گروه مورد  بررسی قرار دهیم:

1-بحران های اجتماعی مانند: بحران فساد گسترده و سیستماتیک، نگرانی درباره آینده و احساس بی آیندگی، بحران فرسایش سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی، افول اخلاق عمومی، بی تفاوتی اجتماعی و رشد فردگرایی، بحران فقر و نابرابری، بحران امنیت روانی و اجتماعی، تمرکز گرایی شدید در تهران، انباشت نارضایتی ها.

2-بحران های اقتصادی مانند: بحران ناهنجاری های ساختاری اقتصاد ایران، بحران بانک ها، حجم بالای بدهی های دولت، عدم سرمایه گذاری اقتصادی خارجی و حتی داخلی، فربگی اقتصاد زیرزمینی و قاچاق، بحران نرخ ارز و سکه، بحران بیکاری، تورم و رکود اقتصادی

3-بحران های سیاسی مانند: بحران ناکار آمدی عملکردها، ناتوانی و ناشنوایی سیستمی در فهم تحولات، تحریم های بین المللی، تقابل شدید ایران با ائتلاف آمریکا و اسراییل و عربستان

4-بحران های فرهنگی مانند:بحران قطبی شدگی جامعه، فقدان سواد رسانه ای، بحران نزاع های هویتی، چالش های قومی، اختلافات درون حاکمیتی درباره مسایل فرهنگ

5-بحران های محیط زیست ایران مانند: بحران آب و تامین آب، بحران آلودگی هوا و ریزگردها، تخریب منابع خاک، پیامدهای تغییرات اقلیمی، موانع بهره وری انرژی و عدم توجه به انرژی های نو، تخریب تنوع زیستی، سایر جنگل ها و گونه های جانوری

6-بحران های سلامت ایران مانند: بحران سلامت روان، مشکلات سلامت ناشی از آلودگی های گوناگون، چالش های نظام سلامت، مسائل دارو، شیوع بیماری های مزمن و گسترش مصرف مواد مخدر

بحران های ایران در سال 1397

راهکار چیست؟

مدیریت بحران دارای 4 رکن است که عبارت اند از:

  • کاهش خسارات
  • آمادگی
  • واکنش اضطراری
  • بازسازی

متأسفانه ما در 3 رکن اول در این مدت نتوانسته ایم اقدام مناسبی انجام دهیم و درحال حاضر بحران های موجود بیشترین خسارات را در همه ابعاد ذکرشده به کشور تحمیل نموده اند زیرا ما نه آماده مواجهه با آنها بوده ایم و نه توانسته ایم در زمان مناسب واکنش اضطراری صحیحی به خرج دهیم تا خسارت وارد شده را کاهش دهیم  و اکنون یک رکن بیشتر باقی نمانده است و آن بازسازی خسارات وارد شده به جامعه و کشور می باشد.

بی شک مهم ترین بحران فعلی ما در گروه بحران های اجتماعی قرار دارند بایستی با اولویت بخشیدن به مسایل این بخش، اعتماد عمومی از دست رفته را با اقدامات سنجیده و اصولی به جامعه برگرداند.

فساد گسترده را با اقدامات به موقع قضایی نابود کرد و روحیه امید به آینده را با رفع بحران های اقتصادی در اسرع وقت به تمامی اقشار جامعه تزریق نمود.

و اگر بخواهیم بحران های اقتصادی را نیز بازسازی کنیم بایستی با حل کردن بحران های سیاسی (تایید میکنم حل کردن و نه به تاخیر انداختن آنها )گره کور بحران های اقتصادی را باز نماییم

هر چند بازسازی بحران های 6 گانه ذکرشده نیازمند جراحی های دقیق و اساسی در بسیاری از امور می باشد اما هیچ راهکار ساده و جادویی وجود ندارد و لازمه این عمل جراحی جسارت فراوان و از خود گذشتگی مدیران دلسوز و پایداری مردم سختی کشیده را می طلبد البته پایان این اقدام، حفظ یکپارچگی جامعه و کشور ایران و عبور موفقیت آمیز از این بحران های نفس گیر می باشد.

اقدامی که در جهت حفظ منافع عمومی و ملی ایران است و همگان از نتایج آن بهره مند خواهند شد.

محمد رحیم راد شیرازی

مدیر عامل شرکت مدیران کارآفرین سرزمین پارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *