آینده پژوهی چیست

مگاترند چیست
مگاترند چیست
آوریل 19, 2018
مگاترند، ایده های خلاقانه 2018
مگاترند، ایده های خلاقانه 2018
آوریل 25, 2018
آینده پژوهی چیست
آینده پژوهی چیست

آینده پژوهی چیست

آینده پژوهی عبارت است از تلاش هایی که بر پایه تجزیه و تحلیل منابع، الگوها تجسمی از آینده های بالقوه را به ما می دهد. آینده پژوهی نشان می دهد که تغییرات امروز چگونه واقعیت های فردا را ایجاد می کند. آینده پژوهی در لغت به معنای “Futures Study” است.

هر کس ممکن است بتواند یک آینده پژوه باشد. زیرا آینده پژوهی یک رشته ی میان رشته ای است.

ضرورت آینده پژوهی

امروزه تغییرات بسیار سریع ایجاد می شوند. نفوذ فناوری به زندگی بشر سبب وابستگی بشر به فناوری های نوین و ترندها شده است. به همین دلیل تمرکز بر آینده پژوهی و بررسی مگاترند از اهمیت زیادی برخوردار است. بشر دریافته است که آینده با عدم قطعیت همراه است بر همین اساس ضرورت آینده پژوهی را نسبت به گذشته بیشتر درک کرده است و با رصد ترندها و مگاترند در صدد پیش بینی آینده می باشند.

ابزارهای آینده پژوهی:

1-دلفی

2-سناریو پردازی

3-روند

4-تجزیه و تحلیل روندها

5-تجزیه و تحلیل پیشران ها

6-فناوری های کلیدی

7-چشم انداز سازی

8-نقشه راه

9-پس نگری

10-مدل سازی

11-شبیه سازی

12-ترکیبی از روش های فوق

آینده پژوهی چیست

روش آینده پژوهی دلفی بر اساس پیمایش های ساختاری ایجاد گردیده است و با توجه به اطلاعات افراد خبره، نتایج را ارائه می دهد.

روش های آینده پژوهی

روش دیده بانی

دیده بانی در اصل به معنای بررسی دقیق تغییرات جهانی در زمینه های مختلف می باشد. دیده بان فردی است که پیوسته در حال کاوش در نشریه ها، پایگاه های اطلاعاتی اینترنتی و یافته های خود می باشد.

تحلیل روند

تحلیل روند روشی است که در آن به مطالعه و بررسی روندی مشخص جهت دستیابی به علیت بروز آن و سرعت توسعه پیامدهای احتمالی آن پرداخته می شود. تحلیل روند بایستی بسیار دقیق باشد.

پایش روند

روندهای اجتماعی، صنعتی و … بسیار اهمیت دارند و بایستی به دقت بررسی و مطالعه شوند. مثلاً؛ نرخ بیکاری، نرخ ازدواج، نرخ کسب و کار اینترنتی و … که می توانند آثار شگرفی بر آینده جامعه و سازمان ها داشته باشند.

برون یابی روند

در صورت در دسترس بودن اطلاعات آماری می توان تغییرات روند را به صورت نموداری ترسیم کرد. مشاوره آینده پژوهی با برون یابی نموردارها و ادامه دادن آن ها می کوشند باتوجه به تغییرات حال حاضر آینده را پیش بینی نمایند. البته بایستی دقت داشت که هر چه نمودار ثبات بیشتری داشته باشد میزان دقت این پیش بینی ها بیشتر است.

توسعه و تحلیل سناریو

سناریو به دلیل آشکار سازی نتایج و پیامدهای محتمل هرگونه تصمیمی که برای آینده اتخاذ می کنیم حائز اهمیت می باشند. مشاور آینده پژوه برای توصیف وقایعی که در آینده ممکن است اتفاق بیفتد از روش سناریوسازی استفاده می کند. در آینده پژوهی که عدم قطعیت یک اصل است، توسعه و تحلیل سناریو اهمیت ویژه ای دارد.

مشاوره و همفکری

ایجاد طوفان های فکری یکی از اصول پیش بینی روندهای آینده است که این مهم با هم فکری و مشاوره از طریق افراد خبره حاصل می شود.

شبیه سازی یا بازی
شبیه سازی مدلی نمایشی از بررسی روندهای آینده پژوهی می باشد.

5 دیدگاه ها

 1. در اصل به این فرآیند آینده پژوهی نیز گفته می شود و آینده را پیش می بینی می کنند.

 2. تولید درآمد از طریق فروش تکنولوژی برای مراکز تحقیق و توسعه

 3. تافلر یکی از بزرگان علم آینده پژوهی که دارای تألیفات بسیار متعدد در این زمینه می باشد.

 4. ناشناس گفت:

  ممنون

 5. نودی گفت:

  بسیار عالی حرف نداره واقعا لذت
  میبرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *