اقتصاد بیمارما

چه کسی باید از شرکت مشاور صادرات EMC استفاده کند؟
چه کسی باید از شرکت مشاور صادرات EMC استفاده کند؟
سپتامبر 18, 2018
تولید کنیم یا پول چاپ کنیم؟
تولید کنیم یا پول چاپ کنیم؟
سپتامبر 28, 2018
اقتصاد بیمار ما ایران
اقتصاد بیمار ما

اقتصاد بیمارما

برای درک بهتر از شرایط موجود اقتصاد ایران و پی بردن به مسایل و بحران های جاری در ابتدا بهتر است یک تصویر کلی از وضعیت موجود داشته باشیم.

اگر اقتصاد ایران را به یک بدن انسان تشبیه کنیم و بپذیریم که با انسان بیماری سروکار داریم بایستی در گام اول با تشخیص درست بیماری فرد و اولویت بندی مسیر درمان فرد، حال بیمار را بهبود بخشیم.

اولین بیماری اقتصاد ایران، که بر پیکره آن نقش بسته است و استخوان های بیمار را از درون خالی کرده است، مساله محیط زیست است.این فرد تنومند ورزشکار به علت حرکات بدنی نامناسب و تصمیمات اشتباه استراتژیک به پیرمردی نحیف که صدای تک تک استخوان هایش بلند شده است، می ماند.

باید بپذیریم که با آب وخاک کشورمان درست رفتار نکردیم وپاسخ طبیعت به ما بسیار ساده و قابل فهم است، زیربنای هر اقدام اقتصادی به شرایط اقلیمی و جغرافیایی ما وابسته است و ما با ازبین بردن منابع محیط زیستمان؛ تولیدات کشاورزی و اقلیمی خود را نابود کرده ایم.

اقتصاد بیمار ایران

دومین بیماری چیزی نیست جز آلزایمر,ما دیگر از بحث آزمون و خطا مدت هاست که عبور کرده ایم و وارد چرخه خطا و باز هم تکرار شده ایم. گویا قرار نیست از اشتباهای مکررمان یاد بگیریم روند تصمیمات نادرست اقتصادی که البته ریشه در سیاست داشته است وهمواره  در یک پریود چند ساله به صورت سینوسی دایما تکرار شده است و هیچ ربطی هم به این رییس یا آن رییس نداشته است، دست برداریم.

البته بسیاری از بزرگان معتقدند که این بیمار تظاهر به آلزایمر می نماید و با ترفندی خاص تصمیمات رانتی خود را به اجرا می گذارد و تا دیگران نیز متوجه این مسیر میان بر می گردند با تولید خطایی دیگر در قالب  آلزایمری دیگر,راه خود را جهت رسیدن به اهداف رانتی اش پیدا می کند.

البته چه بیمار ما آلزایمر واقعی داشته باشد و چه خود را به این بیماری زده باشد نتیجه اش یکی است و برای مردم و کشور فرقی نمی کند.

سومین نشانه این بیمار، داشتن تنگی نفس است، بیمار بخت نگون ما حتی هوا را هم نمی تواند خوب استنشاق کند.

وضعیت آلودگی هوای کشور که سرعت ایجاد آلاینده هایش بیشتر از سرعت تصفیه هوا شده است.

در حال حاضر 3 منبع مهم الاینده هوا شامل: ریز گردها، سوخت خودروها و کارخانه های تولید کننده هوای ناسالم (کارخانه هایی که حتی فیلتر مناسب هم ندارند) زندگی در بسیاری از شهرهای کشورمان را عملا مختل نموده اند.

با اینکه بیمار ما علایم دیگری هم دارد اما هر دو دستش نیز شکسته است یعنی اینکه نمی تواند کارهایش را نیز انجام دهد.

اقتصاد ما با نابود کردن مسیر تولید و رو آوردن به واردات بی رویه و دلال پروری به جای ایجاد نخبگان تولید به پرورش و توسعه دلالان در جامعه پرداخته است و درحال حاضر پایین ترین جایگاه به تولید تعلق گرفته است.

و ادامه داستان …

نکته جالب در خصوص بیمار ما با این حال و روز رنجور این است که جیبش نیز خالی است و از همه بدتر سیستم دارایی و بدهی اش نیز به هم نمی خواند و هزینه هایش هم بسیار بالا است و عملا ورشکسته است.

به بیانی نظام بانکی کشور که نه اصلاح پذیر است و نه آرام و قرار دارد مدام با خلق پول و شبه پول ارزش پول ملی را نشانه رفته است و باعث شده که در مقاطع چند ساله دارایی های مردم دایما به 33% از ارزش ذاتی خود برسند و این روند ورشکستگی باز هم ادامه دارد.

علاوه بر بدن رنجور وضعیت بیمار و ورشکسته بودنش از نظر مالی , دارای فرزندی است که او نیز علاوه بر به ارث بردن تمام بیماری ها، بسیار پر توقع است.

انتظارات نسل فعلی و خواسته ها و توقعاتی که آنها از زندگی خود دارند و البته یاد نگرفته اند که بایستی با تلاش و کار به خواسته هایشان برسند و گمان دارند که بدن رنجور پدر یا مادر آنها باید تمام انتظاراتشان را برآورده کند.

خلاصه کنیم …

این بیمار ما با بسیاری از مشکلات گفته شده و گفته نشده به سراغ پزشک رفته و از او می خواهد تا نسخه خود را ارایه دهد.

سپس این پزشک باید برای درمان بیمار از تمامی مشکلات او آگاه باشد تا بداند انجام چه اقدامات و تجویز چه داروهایی مجاز است و کدام ها غیر مجاز.

راهکارهای درمان اقتصاد ایران

شرکت مدیران کارآفرین سرزمین پارس به عنوان یکی از با سابقه ترین اندیشکده مطالعات مدیریت در ایران، انواع خدمات مشاوره مدیریت، آینده پژوهی، اقتصادی و سرمایه گذاری را ارائه می دهد و این افتخار را دارد با ارائه راهکارهای مدیریتی و SOLUTION به عنوان مشاور با شرکت ها و سازمان ها همکاری نماید.

راهکار پزشک (چه باید کرد؟)

به علت تجمیع بیماری های مختلف و از همه مهم تر مزمن شدن آنها در یک دوره زمانی طولانی و مداوا نشدن بیمار، تهیه مسیر درمان بسیار مهم و حیاتی است.

با ایجاد یک نقشه راه و دنبال نمودن مراحل آن می توان به نجات بیمار امید داشت زیرا تجویزهای موردی و دادن مسکن های موضعی برای به تعویق انداختن درد قسمتی از بدن بیمار ،مطمینا به علت تاثیر گذاشتن بیماری های مختلف بر هم و اثر مخرب برخی از داروها بر دیگر اعضا اوضاع بیمار ما را به هم می ریزد.

سپس با تشکیل کمیسیون پزشکی و دعوت از تمامی پزشکان حاذق هر بخش که تنها به نجات بیمار می اندیشند و نه حق ویزیت خود ، با تشریح وضعیت دقیق بیمار اقدامات نجات بخش خود را برای بیمار شروع می کند.

بنابراین برای نجات اقتصاد ایران در شرایط کنونی اقدامات سخت و نفس گیر و پر هزینه زیر ضروری است.

1) برای مداوای بحران های اجتماعی و بازگرداندن اعتماد به مردم و رونق کسب وکارهایشان و خروج از رکود و معضل بیکاری بایستی با هزینه کردن مدیریت سیاسی و اتخاذ سیاست رفع تنش، سرمایه های اجتماعی از دست رفته را با خرج کردن کیسه سرمایه های سیاسی ,به جامعه برگرداند.

2) نگاه روزمرگی و باری به هر جهت و صرفا گذراندن ماه ها و سال ها را با یک نگاه بلند مدت و آینده نگارانه تعویض نماییم و به کمک خرد جمعی و بهره از نخبگان سیاسی، اقتصادی، اجتماعی کارهای سخت و دشواری را که بایستی خیلی زود ترها شروع میکردیم آغاز نماییم تا نتایج آن را نه در کوتاه مدت (زمان ریاست خودمان) که در پروسه زمانی مشخصی شاهد باشیم.

3) بپذیریم که ناکارآمدی عملکرد داشته ایم و نتوانسته ایم ( و یا نخواسته ایم) اوضاع را بهبود بخشیم. بدانیم که متد و روش فعلی بی شک این اقتصاد بیمار را زمین گیر می نماید و با تصمیمات شجاعانه و مدیرانه راه را برای خروج از بن بست فعلی هموار نماییم.

نیاز کشور ما به توسعه و گسترش اندیشکده های مطرح در حوزه های سیاست، اقتصاد، اجتماع ضروری است بپذیریم که با تشکیل اتاق های فکر در این اندیشکده ها و ارایه راهکارهای منطقی و جامع به کشور می توانیم مدیران و مسولان دلسوز را آگاه نماییم تا بار دیگر به بی راهه نرویم.

منابع:برداشتی آزاد از مصاحبه دکتر فرهاد نیلی  

محمد رحیم راد شیرازی

مدیر عامل شرکت مدیران کارآفرین سرزمین پارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *