بررسی سناریوهای مشکلات اقتصادی ایران و بن بست های تجاری فعلی

مروری بر ده مگاترند تاثیر گذار آینده - هجوم تکنولوژی
مروری بر ده مگاترند تاثیر گذار آینده – هجوم تکنولوژی
آگوست 27, 2018
تأثیر رشد نقدینگی
تأثیر رشد نقدینگی
سپتامبر 11, 2018
بررسی سناریوهای مشکلات اقتصادی ایران و بن بست های تجاری فعلی
بررسی سناریوهای مشکلات اقتصادی ایران و بن بست های تجاری فعلی
اتاق بازرگانی شیراز

مشکل کجاست؟ و چه باید کرد؟

صبح چهارشنبه 24/05/97 به روال معمول جلسه کمیسیون تخصصی تجارت، حمل و نقل ترانزیت و گمرک اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی شیراز تشکیل شد.

مانند جلسات قبلی موج خبرهای جدید که همگی بر پیچیدگی اوضاع و احوال تجارت در ایران حکایت داشت. گروهی معتقد بودند اخذ تصمیمات خلق الساعه راه را بر هر نوع فعالیت تجاری عملاً بسته است.

اختصاص ارز 4200 تومانی به واردکنندگانی که در 4 ماه اول سال 1397 از خوش شانس ترین تجار تلقی می شدند با یک بخشنامه کذایی که بایستی ما به التفاوت نرخ ارز را به خزانه دولت واریز نمایند آن ها را یک شبه از حصول بالاترین میزان سود در چند ماه گذشته به یکباره با از دست رفتن آن منفعت های دلاری روبرو نمود.

و یا صادرکنندگانی که با مذاکرات فراوان موفق شده بودند نسبت به صادرات شیر خشک صنعتی و انواع کاغذ اقدام نمایند با نامه 20/05/97 وزیر صنعت روبرو شدند که صادرات این محصولات را ممنوع اعلام می کرد.

نکته جالب این تصمیمات خلق الساعه بسیار تأمیل برانگیز است، این تصمیمات عطف به ماسبق  می شوند. یعنی اینکه تصمیم گیران در سطح کلان دولت تنها پس از چند ماه متوجه می شوند که تصمیم آن ها درست نبوده و با دستور جدیدی هم آن دستور را لغو کردند و هم سعی می کردند که تبعات منفی آن تصمیم اول اشتباه را به ظن خود به حداقل برسانند.

اما به راستی مشکل کار کجاست و علت  اصلی شرایط فعلی چیست ؟

دو سناریو وجود دارد که علت مشکلات فعلی اقتصادی ایران و بن بست های تجاری فعلی را بیان می نماید.

سناریو اول: مدیران ارشد تصمیم گیر، در دامی که خود برای دیگران بافته بودند، گیر افتاده اند در حال حاضر آن ها همواره چند گام از رخدادهای تجارت کشور عقب هستند وتا با کمک هوش معمولی خود به راه حل جدیدی می رسند، دیگر رقبای موجود در بازار مسیر با فراست کامل شیوه جدیدی را شروع نموده اند.

(به راستی آدم را یاد فیلم هایی می اندازد که کارآگاه و پلیس همواره یک گام از سارق یا مظنون  عقب تر بود) در این وضعیت هر تصمیمی مطمئناً با چندین بدیل دیگر بی اثر شده و عملاً راه را بر دولت می بندد و این چرخه ادامه دارد و یکسری از فعالین بازار و اقتصاد دست دولت را از خیلی قبل تر خوانده اند و آن ها را دو راهه نموده اند که هر دو مسیر یک خروجی بیش ندارد و آن منفعت روزافزون آن گروه خاص است.

مطالعه بیشتر: آینده پژوهی چیست

سناریو دوم: مدیران ارشد تصمیم گیر آگاهانه و عامدانه اقدام به یکسری تصمیمات خاص می گیرند که منفعت این تصمیمات به جیب آن گروه خاص راه پیدا می کند و تا بخش عظیم و دیرفهم فعالین اقتصادی به چم و خم این تصمیم آگاهی پیدا می کنند و سعی در یافتن سودی برای خود می شوند، تصمیم جدید، دیگری از راه می رسد و روز از نو روزی از نو

به بیان ساده تر همه راه ها به یک مسیر ختم می شوند.

چه سناریو اول و چه سناریو دوم فقط گروه اندکی از این فعالین اقتصادی هستند که بار خود را می بندند و دیگران در پایان هر اپیزود از داستان تازه به اصل قصه پی می برند و متوجه می شوند که این بار هم پایان فیلم هیچ فرقی نکرده است حتی اگر برای بار دهم آن فیلم را ببینید.

پس در این زمین بازی و با این قواعد بازی، نتیجه کاملاً واضح و آشکار است و پیش بینی نتیجه بازی کار سخت و دشواری نیست زیرا حتی داور بازی نیز نتیجه بازی را می داند اما به حکم انجام بازی بایستی بازی را انجام داد و آخر هم کاپ قهرمانی را به برنده اهدا نمود.

اما سوال دوم هنوز بی پاسخ مانده است، چه باید کرد؟

این سوال فقط برای آن گروهی که در تیم بازنده هستند و یا حداقل تماشاچی این بازی هستند همواره جذاب و سرگرم کننده بوده است و پاسخ آن نیز بسیار ساده است.

یا جزء تیم برنده (فعالین اقتصادی خاص) باشید و یا حداقل در زمانی کمتر به نحوه فعالیت آن ها پی ببرید، یعنی اینکه وقتی کل داستان مشخص شد،تازه با بازیگران آن آشنا نشوید بلکه با کمی تیز هوشی و احتمالاً فرصت طلبی، مسیر پایان داستان را زودتر از دیگران متوجه شوید، زیرا وقتی که همگان موضوع را فهمیدند دیگر آخر قصه است و چه ایده بدی است که تازه بخواهیم آن داستان را ادامه بدهیم.

بنابراین بایستی با شم اقتصادی بالا روند حرکتی گروه برنده بازی را متوجه شویم و روی اسب برنده شرط بندی کنیم نه اسب مرده

اما سوال جدید این است، چگونه؟

چگونه می توانیم خود را در مسیر حرکت تیم برنده قرار دهیم تا در همان بحبوحه که تیم برنده در حال رسیدن به اهداف خود هست ما نیز به دنبال آن ها به موفقیت برسیم.

در این جا باز به مبحث مرور روندها و رخدادها و تجزیه و تحلیل آن ها مبنی بر تأثیر این روندها بر آینده کسب و کار و همچنین خلق سناریوهای متعدد و درصد بندی وقوع بالاترین سناریوها و خود را آماده وقوع آن سناریو بنمائیم، می رسیم.

به بیان ساده تر اگر می خواهیم بدانیم که چه باید کرد و چگونه بایستی آن مهم را انجام داد تنها با صرف وقت و هزینه و ممارست فراوان و استفاده از ابزارهای مناسب طراحی شده برای این منظور می توان به نتایج مورد نظر دست یافت.

شاید طرح این موضوع جالب باشد که در دنیا تجزیه و تحلیل اطلاعات و ترندها و رخدادها توسط شرکت های معتبر مشاور مدیریت و یا در سطح وسیع تر توسط اندیشکده ها انجام می شود و وظیفه اصلی آن ارائه این تحلیل ها جهت حرکت صحیح و اصولی جامعه و سازمان ها می باشد.

امروزه هزاران اندیشمند و محقق و متخصص علوم اجتماعی و انسانی در شرکت های مشاور مدیریت و گاهاً اندیشکده ها با بررسی کلیه متغیر ها و بررسی رفتار دیگر جوامع و سازمان ها، اقدام به ارائه راه حل و راهکار می نمایند و به سادگی به شما (فرد در سازمان – جامعه) می گویند که چه باید کرد؟ و چگونه؟

فرآیند انجام کار نیز بسیار ساده است، مرور روندهای گذشته – جمع آوری اطلاعات ذی قیمت در ابعاد مختلف موضوع – تشکیل جلسات هم اندیشی با خبرگان و اتاق فکر – خلق سناریوهای محتمل و مطلوب تهیه گزارش جامع بر اساس داده ها و سناریوها به رده های مختلف مدیریتی و نهایتاً به روزرسانی مدام و مستمر داده ها و سناریوها بر اساس رویدادهای به وقوع پیوسته.

شرکت مشاوره سرزمین پارس آماده است تا با ایجاد اتاق فکر در شرکت و سازمان شما در این مسیر همراه تان باشد .

با ما تماس بگیرید تا به شما solution ارایه نماییم.

محمد رحیم راد شیرازی

مدیر عامل شرکت مدیران کارآفرین سرزمین پارس

1 دیدگاه

  1. ناشناس گفت:

    متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *