مروری بر ده مگاترند تاثیر گذار آینده – هجوم تکنولوژی

مروری بر 10 مگاترند تأثیر گذار آینده – گسترش شهرنشینی
مروری بر 10 مگاترند تأثیر گذار آینده – گسترش شهرنشینی
آگوست 19, 2018
بررسی سناریوهای مشکلات اقتصادی ایران و بن بست های تجاری فعلی
بررسی سناریوهای مشکلات اقتصادی ایران و بن بست های تجاری فعلی
سپتامبر 9, 2018
مروری بر ده مگاترند تاثیر گذار آینده - هجوم تکنولوژی
مروری بر ده مگاترند تاثیر گذار آینده - هجوم تکنولوژی

مروری بر ده مگاترند تاثیر گذار آینده – هجوم تکنولوژی

آنالیز و تحلیل آینده کار ساده ای نمی باشد و مستلزم این است که در ابتدا آنچه از گذشته تا کنون در حال رخداد است را بررسی نماییم و پس از آشنا شدن با مگاترند ها و روند ها که منجر به گسترش دید و افق منظر ما می گردد ادامه مسیر این مگاترندها را در آینده کسب و کارمان و زندگی اجتماعیمان مرور نماییم.

به همین علت است که در سری مقالات معرفی ده مگاترند تاثیر گذار آینده به آشنایی بیشتر آنها می پردازیم و باور داریم که انسان کنجکاو نسبت به آینده خود با آگاهی از این مفاهیم مسیر آینده را آگاهانه تر و سریع تر انجام می دهد

در این مقاله به معرفی سومین مگاترند یعنی تکنولوژی می پردازیم.

مروری بر ده مگاترند تاثیر گذار آینده

هجوم تکنولوژی Technology rush

شاید ساده ترین تعریف از تکنولوژی این باشد که:

تکنولوژی روش ما برای انجام کارها است. Technology is how we do things

از ابتدای قرن بیستم تاکنون مشاهده می نماییم که تا  (number of patent) با نگاهی به تعداد حق اختراع و نوآوری ها حدود سال 1970 با شیب ملایمی دو کشور آمریکا و ژاپن (با فاصله معینی که آمریکا بیش از ژاپن داشته است) در این زمینه فعال بوده اند هر چند که در این سال ژاپن با سرعت فراوانی از آمریکا پیشی می گیرد و نهایتا آمریکا در سال 2003 موفق می شود یک بار دیگر گوی رقابتی را از ژاپن برباید و در حال حاضر سالانه 600/000 حق اختراع در آمریکا به ثبت می رسد ( چیزی 2 برابر ژاپن) ضمناً کره جنوبی  و اتحادیه اروپا که از دهه 70 میلادی حق ثبت و اختراع خود را با شیب خوبی شروع نموده اند هم اکنون با تعداد کمتر از 200/000 حق اختراع دو کشور آمریکا و ژاپن را دنبال می نمایند.

اما پدیده این رقابت کشوری نیست جز چین که با آنکه دیر وارد بازی شده است (اواخر دهه 80 میلادی قرن بیستم) ولی هم اکنون با 800/000 حق ثبت و با یک شیب عمودی از تمامی کشورها جلو زده است و خود را در این زمینه پیشگام نموده است.

بنابراین با این حجم شدید و روز افزون اختراعات جدید که همگی بر بستر فن آوری های نوین قرار دارند و هجوم گسترده تکنولوژی به زندگی و کسب و کار ما چاره ای جز سوار شدن بر این موج وجود ندارد و بایستی با آگاهی از روند و سرعت ظهور تکنولوژی های جدید به سوی آینده قدم برداریم.

مطالعه بیشتر: آینده پژوهی چیست

با توجه به گستردگی فن آوری های نو آنها را به 4  قسمت تقسیم نموده ایم که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم

مروری بر ده مگاترند تاثیر گذار آینده

الف) تکنولوژی کشاورزی Agri technology 

منظور از تکنولوژی کشاورزی نوعی فن آوری است برای تولید ماشین آلات مورد استفاده در مزارع کشاورزی جهت کمک به کشاورزان و صنعت کشاورزی.

با توجه به ماهیت فرآیندی بودن عملیات کشاورزی این ماشین آلات برای هر مرحله از فرایندهای مختلف به شیوه ای خاص طراحی شده اند تا آن مرحله و فرایند به راحتی و سریع قابل انجام باشد، شرکت هایی هستند که از سنسورهایی برای شناسایی رطوبت در خاک استفاده می کنند و به کشاورزان کمک میکنند تا سیستم های آبیاری را برای محصولات کشاورزی بر اساس رطوبت و درجه حرارت خاک ایجاد کنند.

ب) تکنولوژی ربات ها Robotic technology

اکثر ربات ها امروزه برای انجام اقدامات تکراری یا شغلی که برای انسان ها بیش از حد خطرناک است استفاده می شوند پلیس برای استفاده امنیتی و حتی خنثی نمودن بمب ها از ربات استفاده می کند اما بیشترین کاربرد ربات ها در صنعت است از صنایع خودرو سازی گرفته تا صنایع فولاد از ساخت قطعات الکترونیکی تا ساخت دستگاه های پیشرفته مهم ترین مزیت استفاده از ربات ها انعطاف پذیری آنها با توانایی انجام کلیه وظایف محول شده به آنها می باشد زیرا می توان با برنامه ریزی دقیق بسیاری از کارهای متفاوت که نیاز به دقت فراوان و سرعت مشخصی دارند را به کمک رباتها انجام داد و همین امر باعث افزایش تولید و حاشیه سود بالاتر می گردد.

بسیاری از مشاغل در کارخانه ها بسیار پیچیده و بعضا با آلودگی فراوان همراه است کارهایی مانند جوش کاری- سنگ زنی-ریخته گری و… که انجام آنها توسط انسان زیادی همراه است و می توان این وظایف را به ربات ها محول نمود و از قابلیت های انسان در مشاغل تولید ایده و اتاق فکر و ایجاد روش های خلاقانه برای انجام امور استفاده برد.

ربات های صنعتی انواع مختلفی دارند که 6 نوع آن از همه فراگیرتر شده و اساس کار آنها بر ویژگی های مفصل های آنها می باشد زیرا پیوند بازو با مفصل های دئر آتها باعث می گردد که قدرت و تنوع خاصی به عملکرد رباتها بدهد. ربات های صنعتی معمولا دارای 4 یا 6 محور هستند.

6 نمونه رایج ربات های صنعتی عبارتند از:

ربات صنعتی

ج) بیو تکنولوژی Bio technology

بیوتکنولوژی حوزه وسیعی از علم است که شامل سیستم های زنده و ارگانیسم ها برای توسعه و تولید محصولات جدید می باشد، به بیان دیگر هر تکنولوژی کاربردی که از سیستم بیولوژیکی موجودات زنده یا مشتقات آن برای ایجاد یا اصلاح محصولات با فرآیندهای ویژه برای منظوری خاص استفاده می کند.

بیوتکنولوژی مدرن محصولات و فن آوری های پیشرفته ای را برای مبارزه با بیماری های ناتوان کننده و نادر کاهش اثرات زیست محیطی تغذیه گرسنگان استفاده از انرژی کمتر و به کار بردن انرژی پاک را به وجود می آورد و به ما کمک میکند تا فرایندهای تولیدات صنعتی را ایمن تر و کارآمد تر و پاکیزه تر انجام دهیم.

در حال حاضر بیش از 250 بیوتکنولوژی بهداشتی واکسن های جدیدی را تولید می نمایند تا در دسترس بیماران قرار گیرد والبته بسیاری از این واکسن ها برای بیماری هایی استفاده می شوند که قبلا غیر درمان بوده اند.

هم اکنون بیش از 14 میلیون کشاورز در سراسر جهان از بیوتکنولوژی کشاورزی استفاده می کنند تا به افزایش تولید، جلوگیری از آسیب های حشرات و آفات و کاهش تاثیرات کشاورزی بر محیط زیست منجر گردد.

د) نانو تکنولوژی Nano technology

فن آوری نانو، زمینه تحقیق و نوآوری مربوط به ساختن محصولات جدیدی است که در مقیاس اتم ها و مولکول ها می باشد. یک نانومتر ده برابر قطر یک اتم هیدروژن است و قطر موی انسان به طور متوسط حدود 25000 نانومتر است.

انواع مختلفی از عناصر شیمیایی مانند نانو لوله های کربنی- نانو سیستم های اکسید روی یا نانو ذرات پالادیوم را می توان در سنسورهای مبتنی بر فن آوری نانو استفاده کرد و باتوجه به اندازه کوچک نانو لوله ها و نانو سیستم ها یا نانو ذرات (sensing element) چند مولکول گاز برای تغییر خواص الکتریکی عناصر حساس کافی است.

پل ها، هواپیماها و حتی نیروگاه های هسته ای می توانند از فن آوری های نانو بهره مند شوند اگر که روی آنها ایجاد شود کافی است که از تکنولوژی نانو استفاده نماییم و پوشش های مناسب را به کمک تکنولوژی نانو (crack) ترک استفاده نماییم و پوشش های مناسب را به کمک نانو تکنولوژی روی آنها ایجاد کنیم.

امروزه حضور تکنولوژی در زندگی ما بسیار گسترده و غیر قابل انکار شده است به بیانی حتی نمی توان زندگی و کسب و کارها را بدون حضور تکنولوژِی تصور کرد با آنکه 4 بخش از تکنولوژی ها را در این مقاله ارایه نموده ایم اما تکنولوژی های دیگر مانند:

Information technology

Communication technolohy

New energy technology

و دیگر تکنولوژی های جدید که رنگ و بوی زندگی ما را تغییر داده و زندگی و کسب و کارهای آینده ما را آنها می سازند و در حال حاضر حضور تکنولوژی نه بخشی از زندگی ما که نوع زندگی ما را تعیین نموده است

و بی شک تاثیر گذارترین مگاترند در آینده چیزی نیست  جز تکنولوژی

محمد رحیم راد شیرازی

مدیر عامل شرکت مشاوره مدیریت سرزمین پارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *