مروری بر نظریهُ شوک آینده الوین تافلر

آینده پژوهی
آینده پژوهی
ژوئن 17, 2018
وظایف مشاور مدیریت
ژوئن 21, 2018
الوین تافلر
الوین تافلر

مقدمه

الوین تافلر به عنوان یکی از اولین های تغییر و تحول جهان شناخته می‌شود. او به این نکته عقیده داشت که کسی نمی تواند از آینده بگوید و یا آن را به درستی پیش بینی نماید. به همین علت با وسواس زیادی از نگارش کلماتی همچون «روند» و «پیش‌بینی» در نوشته‌هایش اجتناب می نمود. ویژگی منحصر به فرد الوین تافلر ارائه‌ُ مفهومی از اثرات تغییر است.

زندگی و دوره‌ شغلی

الوین تافلر در سال 1928 میلادی متولد شد. وی استاد مهمان بسیاری از دانشگاه های امریکا نظیر بنیاد راسل سیج و دانشگاه کورنل بود. همچنین وی عضو هیات علمی دانشکده‌ جدید تحقیقات اجتماعی و مشاور کسب و کار بوده است. بخش اعظم کارهای آلوین تافلر همراه با همسرش خلق شده‌ است، این اولین نکته‌ای است که او همیشه بدان اشاره می‌کند.

تفکر کلیدی

اگرچه او کتب زیاد و مقالات بی‌شماری منتشر کرده است اما فلسفه‌ و عقاید مهم و کلیدی وی در سه کتاب شوک آینده (1970)، موج سوم (1980) و تغییر قدرت (1990) خلاصه شده اند. هر یک از این سه گانه تافلر کاری ارزشمند در نوع خود به شمار می‌رود اما آنها در کنار هم نشانگر عقاید تافلر درباره‌ تغییر به عنوان جریانی بی‌پایان هستند.

تافلر دیدگاه خود را در مورد این سه‌گانه این چنین بیان می‌نماید:

«موضوع اصلی، تغییر می باشد؛ تغییر یعنی آنچه که در قبال افراد و در زمانی رخ می‌دهد که کل جامعه‌ُ آنها و خود را به سمت چیزی جدید و غیرمنتظره تغییر می‌دهد.

شوک آینده به فرآیند تغییر می‌پردازد و نشان می دهد که چگونه تغییر بر افراد و سازمان‌ها تاثیر می‌گذارد. موج سوم نیز بر مسیرهای تغییر متمرکز است که تغییرات امروز با ما چه می‌کنند. تغییر قدرت به کنترل رخ دادن تغییرات می‌پردازد که تغییرات توسط چه کسی و چگونه شکل می گیرد.

این سه کتاب‌ نشان می دهند که تغییر سریع در پیرامون ما آن طور که به نظر می‌رسد، به صورت تصادفی یا بی‌نظم رخ نمی دهند بلکه در ورای آن ها الگوها و عواملی شناخته شده وجود دارد که سبب می‌شوند ما به شکلی «استراتژیک» به مقابله با تغییرات بپردازیم و از واکنش‌های خطرناک به رخدادهایی که با آنها مواجه می‌شویم، بپرهیزیم.

سه گانه تافلر

1- شوک آینده

تافلر نشان داد که تأثیر تغییرات بسیار سریع رخ می‌دهد. عبارت شوک آینده از همین جا بود که وارد واژگان جهان شد و هم اکنون به صورت بسیار گسترده از آن برای تشریح سردرگمی، ابهام و از دست رفتن توانایی جهت اتخاذ تصمیم به موقع استفاده می‌شود که بر افراد، گروه‌ها و کل جامعه اثر می‌گذارد.

الوبن تافلر در پیش‌گفتار کتاب تغییر قدرت چنین می‌نویسد: «تاریخ نتایج خاص خود را دارد که جدا از مسیر حقیقی تغییر می باشد. رویدادها و واکنش‌های سریع، اثرات ویژه خود را دارند هر چند این تغییرات خوب تلقی شوند و هر چند بد.»

شوک آینده سی سال پیش نگارش شده است و اکنون از آن می‌توان برای سنجش و ارزیابی پیش‌بینی‌های تافلر استفاده کرد. آنچه که برای ما از مطالعه کتاب شوک آینده قابل توجه است: پیش بینی فروپاشی خانواده‌ُ هسته‌ای، انقلاب ژنتیک، فروپاشی جوامع، از سرگیری تاکید بر تحصیلات و افزایش اهمیت دانش در جوامع را می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *