مروری بر 10 مگاترند تأثیر گذار آینده – رشد جمعیت

ضرورت آینده پژوهی
ضرورت آینده پژوهی
آگوست 3, 2018
رمز و راز کسب و کارهای موفق
رمز و راز کسب و کارهای موفق
آگوست 13, 2018
مروری بر 10 مگاترند تأثیر گذار آینده - رشد جمعیت
مروری بر 10 مگاترند تأثیر گذار آینده - رشد جمعیت

مروری بر 10 مگاترند تأثیر گذار آینده

بی شک تأثیر شگرف مگاترند ها بر آینده کسب و کارها و حتی نوع زندگی فردی ما بر همگان مشخص شده است و برای شناخت دقیق تر از وضعیت زندگی و کسب و کارمان در آینده بایستی این مگاترند ها را به طور کامل شناسایی نموده و تجزیه و تحلیل جهانی و منطقه ای نماییم. در انتها بر اساس نوع کسب و کارمان و شیوه زندگی فردی مان تأثیرات آن ها را درک نماییم.

اما قبل از شروع به معرفی 10 مگاترند، ابتدا یک تعریف ساده از مگاترند ها بیان می کنیم.

مگاترند

یک سلسه تغییرات بزرگ در حوزه های (اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، محیط زیست و تکنولوژی) است که به آرامی شکل می گیرند و تأثیرات گسترده ای بر فعالیت های روزمره ما، کسب و کارمان، فرآیندهای انجام امور و انتظارات و نیازهای ما هم در زندگی فردی و هم در زندگی اجتماعی ما می گذارند.

به بیان ساده ترآن ها یک سری نیروهای بیش ران و محرکه ای هستند که زندگی ما را تحت تأثیر خود قرار می دهند. و بایستی به خاطر بسپاریم که ظهور هر کدام از این مگاترند ها جهان ما را مملو از فرصت ها و چالش ها می نماید.

در سلسله مقاله های پیش رو به معرفی تأثیر گذارترین مگاترند ها می پردازیم.

مروری بر 10 مگاترند تأثیر گذار آینده - رشد جمعیت
رشد جمعیت
  • گسترش جمعیت (Population Boom)

توسعه جمعیت جهان در دویست سال گذشته بسیار شگفت انگیز و قابل تأمل است. در حالیکه جمعیت جهان در اوایل انقلاب کشاورزی (8000 سال قبل از میلاد) حدود 5 میلیون نفر بوده است.

در اوایل قرن هجدم که مصادف با شروع انقلاب صنعتی می باشد به حدود 300 میلیون نفر می رسد ولی در اوایل قرن نوزدهم (سال 1800 میلادی) به یک میلیارد رسیده و تنها ظرف 200 سال یعنی حدود سال 2000 میلادی به 7 میلیارد نفر (یعنی 7 برابر) می رسد.

در حالی که رشد جمعیت کشورهای اروپایی تقریباً صفر و گاهاً منفی است اما جمعیت قاره آفریقا از 2015 تا 2050 بیش از 50% افزایش خواهد یافت.

با نگاهی به جمعیت 7 میلیارد و 640 میلیونی جهان در حال حاضر می توان دریافت که قاره آسیا با 60 درصد جمعیت جهان همچنان پیشتاز در جمعیت جهان است. یعنی جمعیتی بالغ بر 4/6 میلیارد؛ که دو کشور چین و هند با مجموع 2/6 میلیارد نفر پر جمعیت ترین کشورهای دنیا هستند. افزایش نرخ زاد و ولد در مقابل در مقابل مرگ و میر که به علت توسعه علوم پزشکی و قابل دسترس بودن آن حادث شده است و هم چنین میزان امید به زندگی مردم به لطف شرایط مناسب زندگی و پیشرفت تکنولوژی از عوامل موثر رشد روز افزون جمعیت در جهان می باشد.

از ده کشور پر جمعیت جهان، 6 کشور آن در آسیا و فقط کشورهای امریکا، برزیل، نیجریه و روسیه هستند که خارج از آسیا قرار دارند.

اینفوگرافی جمعیت جهان

اما آینده از آن کشورهای آفریقایی است، هم اکنون نیز نیجریه (با 195 میلیون نفر) در مدت 50 سال گذشته جمعیت خود را 4 برابر نموده است که اگر با همین روند ادامه یابد قابلیت رسیدن به جمعیت چین را تا سال 2100 دارا می باشد. هر چند که در چند سال آینده هند از چین جلو خواهد زد و به پر جمعیت ترین کشور جهان بدل خواهد شد.

ایران با جمعیت 81 میلیون نفری خود و نرخ رشد حدود 1/2 درصد در میان همسایگان خود از نرخ رشد پایینی برخوردار است. لبنان با نرخ رشد جمعیت 4/3 درصد، افغانستان با 2/8 درصد و پاکستان، عربستان و مصر با 2/1 درصد از رشد بالایی برخوردارند.

اما جمعیت جوان و پرنشاط ایران به لطف رشد بالای 3% در دهه 60 امروز با میانگین سنی 31 سال در کشور، پتانسیل بالایی جهت توسعه کشور ایجاد نموده است.

اینفوگرافی جمعیت ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *