مروری بر 10 مگاترند تأثیر گذار آینده – گسترش شهرنشینی

رمز و راز کسب و کارهای موفق
رمز و راز کسب و کارهای موفق
آگوست 13, 2018
مروری بر ده مگاترند تاثیر گذار آینده - هجوم تکنولوژی
مروری بر ده مگاترند تاثیر گذار آینده – هجوم تکنولوژی
آگوست 27, 2018
مروری بر 10 مگاترند تأثیر گذار آینده – گسترش شهرنشینی
مروری بر 10 مگاترند تأثیر گذار آینده – گسترش شهرنشینی

مروری بر 10 مگاترند تأثیر گذار آینده – گسترش شهرنشینی

در ادامه مباحث معرفی مگاترندهای تأثیر گار بر زندگی و کسب وکارهای ما ، در اینجا به معرفی یک مگاترند دیگر به نام گسترش شهرنشینی می پردازیم.

گسترش شهرنشینی Rapid Urbanization

شاید کسی تعجب برانگیز باشد  که 220 سال پیش تنها 3 درصد از جمعیت جهان در شهرها زندگی می کرده اند و در سال 1900 فقط 10% جمعیت جهان اما امروزه این رقم با یک رشد بزرگ به 54% رسیده است.

پیش بینی ها نشان می دهد که کمتر از 12 سال دیگر (سال 2030) درصد شهرنشینی در جهان به 66% می رسد و تا سال 2050 به 72% خواهد رسید. رشد شهر نشینی مردم در 50 سال گذشته باعث شده که دو کلان شهر (Mega city) نیویورک و توکیو در سال 1970 به 30 کلان شهر (شهرهایی با بیش از 10 میلیون جمعیت) در حال حاضربرسند و ظرف 12 سال آینده ما 43 کلان شهر خواهیم داشت .( به بیانی سالانه 70 میلیون نفر به جمعیت شهرها اضافه میشود )

امروز بیشترین میزان شهرنشینی  در امریکای شمالی با 82% و آمریکای لاتین با 81% است.

بعد از آن ها اروپا با 74% قرار دارد و سهم شهرنشینی در آسیا 50% و آفریقا 43% است. هر چند که پیش بینی می شود با رشد سریع قاره آفریقا در سال 2050 میزان شهرنشینی در افریقا به 56% برسد.

مروری بر 10 مگاترند تأثیر گذار آینده – گسترش شهرنشینی

عوامل تأثیر گذار این رشد سریع شهرنشینی

در وهله اول مهاجرت (از روستاها و دیگر کشورها) که به علت افزایش شغل های جدید در شهرها و افزایش امکانات زندگی در شهرهای بزرگ می باشد و در مرحله دوم افزایش عمر انسان و رشد روزافزون جمعیت جهان به علت زاد و ولد فراوان و مرگ و میر کمتر می باشد.

توسعه شهرنشینی و رشد سریع کلان شهر ها باعث گردیده است که در قرن بیست و یکم مهم ترین چالش مدیریتی چیزی جز مدیریت شهری نباشد که امروزه مناصب  شهرداران کلان شهرها بی گمان چیزی کم تر از روسای دولت کشورها تیست  و اهمیت وظایف آن ها به گونه ای است که در صورت بروز کم ترین اتفاق ناخوشایند شاهد اختلال و یا توقف زندگی بخش عظیمی از مردم خواهیم بود.

در حال حاضر حفظ امنیت شهرها از نظر امنیت در مقابل تروریست ها و آشوبگران از مهم ترین دغدغه خاطر مدیریت شهری می باشد.

مروری بر 10 مگاترند تأثیر گذار آینده – گسترش شهرنشینی

با آنکه در نگاه اول توسعه شهر نشینی چندان مطلوب و خوشایند به نظر نمی رسد اما بایستی اذغان داشت که هم اکنون  85% GPD جهانی در شهرها تولید می شود و این امر باعث گردیده است که بسیاری از نظریه پردازان شهری معتقد باشند برای رفع مشکل بیکاری، چاره ای جز توسعه شهرنشینی وجود نداشته باشد. البته رشد و توسعه شهرها مستلزم سرمایه گذاری اساسی به ویژه در بخش زیر ساخت های شهرها می باشد.

پیش بینی می شود برای توسعه شهرنشینی ظرف 10 سال آینده به 78 هزار میلیارد دلار سرمایه گاری نیاز می باشد و تنها برای 4 کلان شهر نیویورک، شانگهای، بنجینگ و لندن 8 هزار میلیارد دلار در بخش زیر ساخت ها (infrastructure) بایستی سرمایه گذاری گردد.

در بررسی مگاترندهای آتی به تغییرات آب و هوا که یکی از مهم ترین مگاترندها می باشند، خواهیم پرداخت. اما در همین جا بد نیست اشاره ای داشته باشیم که شهرها 75% منابع طبیعی جهان را مصرف می کنند و البته باعث 80% تولید گازهای آلوده در جهان نیز می باشند.

به بیان دیگر، شهرهای امروزی مانند هیولاهایی هستند که اکثر منابع طبیعی جهان را می بلعند و باعث تولید گازهای آلوده و تخریب محیط زیست انسان ها می شوند.

مطالعه بیشتر: آینده پژوهی چیست

توسعه شهرنشینی در ایران

ایران نیز به عنوان یک کشور در حال توسعه از قافله پدیده مهم عصر جدید یعنی توسعه شهرنشینی عقب نمانده است و نرخ رشد شهرنشینی در ایران با سرعت فراوانی به ویژه در 4 دهه گذشته متحول شده است، به گونه ای که میزان رشد شهرنشینی در ایران بیش از 3/2 برابر شده در حالی که در این مدت  میزان رشد تولید ناخالص داخلی کشور  GPD 8/1 برابر شده  است. (نرخ رشد جمعیت کشور در این 40 سال نیز 37/2 برابر شده است).

الگوی نامناسب توسعه شهری و توزیع نامناسب جمعیت شهری باعث فاصله زیاد مناطق مختلف شهری از خدمات شهری و رشد خارج از اداره مدیریت شهرها (ساخت و سازهای غیر مجاز و حاشیه نشینی) گردیده است.

رشد شهرنشینی در 40 سال گذشته به گونه ای است که نسبت جمعیت روستایی به شهری که قبل از انقلاب 70% به 30% بوده است را به 30% جمعیت روستایی در مقابل 70% جمعیت شهری رسانده است. که این روند در سال های آتی نیز با رشد فزاینده  ای همراه است که یکی از مهم ترین دلایل آن را می توان تغییرات آب و هوایی و چالش بزرگ کمبود آب در بسیاری از مناطق ایران روستایی ایران دانست.

در حال حاضر سه استان تهران، البرز و قم به علت شرایط خاص آن ها بیش از 90% شهرنشین دارند . دو استان اصفهان و یزد بین 80% و 90% شهرنشین دارند. و فقط سه استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بوشهر هستند که دارای کمتر از 50% جمعیت شهرنشین هست.

روند شهرنشيني در ايران: جمعيت شهري در نيم‌قرن اخير 9 برابر شده است.

مروری بر 10 مگاترند تأثیر گذار آینده – گسترش شهرنشینی

2 دیدگاه ها

  1. سبحانی گفت:

    من چطوری ازتون تشکر کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *