مگاترند چیست

آینده پژوهی چیست
آینده پژوهی چیست
آوریل 20, 2018
مگاترند چیست
مگاترند چیست

مگاترند چیست

برای اینکه بدانیم مگاترند چیست ابتدا باید از Trend شروع کنیم. ترند شامل خدمات و محصولاتی می شود که ارزش اقتصادی و اجتماعی والایی در جامعه بدست آورده اند. مثلاً امروزه اسنپ، دیجی کالا، آلونک، آپ و … ترند هستند. که نمونه های ترند در خارج از کشور نیز به وفور مشاهده می شوند.

بیشتر محصولات وابسته به دیجیتال مارکتینگ جزء ترند محسوب می شوند اما مشاهده می شود که هر روز در حال تغییر می باشند و ارزش افزوده ی بیشتری را کسب می کنند و مشخص نیست در 20 سال آینده چه اتفاقی خواهد افتاد و چه اختراعاتی جهت کمک به بشریت ساخته خواهند شد. اینجا است که پدیده مگاترند اهمیت می یابد و بایستی به سراغ مگاترند ها برویم.

مگاترند محصولات و خدماتی وابسته به فناوری می باشند که در آینده بازار داغی خواهند داشت. امروزه شرکت هایی ایجاد گردیده که کسب و کارشان و شغلشان بررسی و رصد مگاترند ها می باشد. این شرکت ها تحولات فناوری را طی سالیان متمادی رصد می کنند و با توجه به سابقه و پیشرفت تکنولوژی، محصولات آینده را پیش می بینی می کنند. در اصل به این فرآیند آینده پژوهی نیز گفته می شود.

شرکت ها و افرادی که در حوزه فناوری کار می کنند بایستی از مگاترند ها اطلاعات کافی داشته باشند. که این امر با استخدام مشاور مگاترند نیز میسر گردیده است. شرکت های ایرانی می توانند همانند همتاهای خود در آن سوی مرزها با رصد مگاترند در ایران برای دستیابی به اهداف خود برنامه ریزی نمایند. شرکت سرزمین پارس به عنوان مشاور مگاترند این تضمین را می دهد که محصول امروزه شرکت ها ممکن است در ده سال آینده این چنین مشتری هایی نداشته باشد. شرکت ها و افراد برای بقا در آینده بایستی با آینده پژوهی و بررسی مگاترند ها برای ده یا بیست سال آینده خود برنامه ریزی نمایند.

مگاترند چیست

امروزه استارت آپ های زیادی ایجاد می شود اما به دلیل عدم آگاهی کافی نسبت به مگاترند در ایران و عدم استفاده از مشاوره مگاترند با شکست مواجه می شوند.

یک ترند برای تبدیل شدن به مگاترند به سه مرحله اساسی نیاز دارد:

1- زمانی که ترند دارد شکل می گیرد.

2- زمانی که ترند تکامل یافته و در حال اوج گیری می باشد.

3- زمانی که ترند کاملاً رشد یافته و نهایتاً تبدیل به مگاترند شده است.

2 دیدگاه ها

  1. بشر دریافته است که آینده شده است. به همین دلیل تمرکز بر آینده پژوهی و بررسی مگاترند از اهمیت زیادی برخوردار است.

  2. آینده از اهمیت والایی برخوردار است، از این رو توجه و مطالعه مگاترند و آینده پژوهی بسیار ضروری می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *