آینده پژوهی و مگاترند

مگاترند

مگاترند

آینده پژوهی و مگاترند

بهتر است بحث را با جمله ای از آلوین نافلر آینده پژوه بزرگی که چندین کتاب ماندگار در حوزه آینده نگاری به رشته تحریر در آورده است شروع کنیم.

او معتقد است که : تغییر لازمه زندگی نیست، تغییر خود زندگی است.

آنچه ما را به سمت و سوی آینده پژوهی و خلق آینده های مرجح (Preferable) سوق می دهد، همانا تغییر و روند سریع این تغییرات است. با بررسی روش های مگاترند (ابر روند) است که نرخ و میزان تغییرات در هر حوزه و بخش برای ما مشخص می گردد.

آینده پژوهی فرآیند تلاش سیستماتیک است برای نگاه به آینده بلند مدت؛ دانش، تکنولوژی، اقتصاد، جامعه، کسب و کار، محیط زیست و حتی خود فرد (انسان امروزی) که با هدف شناسایی تکنولوژی جدید و تقویت حوزه های تحقیقات استراتژیک بتوانیم به بیشترین منابع اجتماعی و اقتصادی برسیم.

به بیانی آینده پژوهی، ساختن آینده مطلوب خودمان و دنیای پیرامون مان بر اساس ایجاد چشم اندازی روشن و اتخاذ تصمیم های موثر و بهره جستن از تفکرات استراتژیک منتج شده از اتاق فکر می باشد.

در دنیای پر تلاطم امروزی که همواره در حال تغییر و دگرگونی است، تنها راه استفاده از این تغییرات، شناسایی آن ها و بهره بردن از فرصت های پیش آمده از این روندها و مگاترند می باشد.

مشاوران بزرگ جهانی با بهره بردن از اثرات این مگاترند ها (مانند تکنولوژی – رشد جمعیت – شهر نشینی – مصرف گرایی – فرد گرایی – سلامت – آموزش و … ) بر کسب و کارهای فعلی به دنبال خلق کسب و کارهای آتی هستند.

با بررسی مگاترند ها متوجه می شویم که در 10 سال آینده 40% مشاغل فعلی از بین می روند و 60% ما بقی نیز تغییر ماهیت می دهند.

شرکت مشاور سرزمین پارس به عنوان یک مشاور امین سعی در خلق فرصت های جدید در کسب و کارهای آتی بر اساس مگاترندها و تأثیر آن ها دارد. اگر به دنبال ایرانی قدرتمند هستیم بایستی تأثیر مگاترند در ایران بر حوزه کسب و کار را پیگیری نماییم.

علم آینده پژوهی به ما می گوید که چگونه می توان از درون تغییرات (یا بعضاً عدم تغییرات) فردا، واقعیت های امروز را متوجه شویم.

بنابراین اگر به دنبال ایجاد برنامه ای برای امروزمان هستیم بایستی با نگاهی تحلیلی به گذشته و نگاهی به آینده پژوهانه به تغییرات آتی (فردا) و کسب مشاوره مگاترند به این مهم بایستی دست یابیم.

آینده نگاری و آینده پژوهی، علمی فرا رشته ای است که برای شناسایی وضعیت های محتمل یا مورد قبول هر جامعه ای در آینده با مطالعات عمیق از میان ده ها رشته مختلف انجام می شود.

اگر ما نتوانیم با آینده پژوهی و بررسی تأثیرات مگاترند بر اجتماع خودمان، تحولات آنی را پیش بینی کنیم و رفتار و تصمیمات خود را با این تحولات و رفتار مگاترند سازگار کنیم بی شک از قافله کشورهای مترقی و پیش رو عقب می مانیم. زیرا شالوده و مبنای دانش علم آینده پژوهی، علم شناخت تغییرات می باشد.

در آینده پژوهی با تصویر آینده های ممکن و خلق سناریوهای محتمل می توانیم آرمان ها و اهداف بزرگ پیش رو را بسازیم، فرصت ها و تهدیدها را شناسایی کنیم و با آگاهی از نکات قوت و ضعف خود به آینده مطلوب و موردنظرمان برسیم و آینده خودمان را با دوستان خود و آینده پژوهی خلق کنیم، زیرا بایستی آینده را ساخت نه اینکه دیگران بخواهند برای ما آینده مان را بیافرینند.

مبنای علم آینده پژوهی، تفکر در خصوص آینده و بررسی روندهای گذشته است زیرا بدون تفکر استراتژیک به وقایع آینده تنها می توان واکنش نشان داد، در حالیکه برای خلق آینده می بایستی کنش داشته باشیم و نگاه ما به تغییرات واکنش نیست.

برای طراحی آینده از تفکر استراتژیک که در اتاق های فکر نشأت گرفته اند، استفاده می کنیم. و در حوزه کسب و کار (Business) نیز قبل از انجام هر تصمیمی حتماً بر اساس تفکر استراتژیک سازمانی و خروجی کارشناسی شده اتاق های فکر، اقدام می نماییم.

آقای الوین تافلر در کتاب موج سوم خود معتقد است که جهان امروزی ما سه بزنگاه تاریخی و یا Turning point را پشت سر گذاشته است.

شرکت مشاور سرزمین پارس ارائه دهنده مشاوره مگاترند

مگاترند چیست

برای اینکه بدانیم مگاترند چیست ابتدا باید از Trend شروع کنیم.

مگاترند

اولین آن انقلاب کشاورزی است که 8000 سال قبل از میلاد به وقوع پیوست و دو تغییر عمده در سرنوشت شیر ایجاد نمود که همانا کشت غلات و گیاهان و مصرف آن ها به عنوان غذا که منجر به خروج انسان از غارنشینی شد و غذا و بهداشت فردی بودند که طول عمر انسان را افزایش دادند.

دومین آن انقلاب صنعتی است که در قرن 17 میلادی به وقوع پیوست و منجر به خلق ماشین و محصولات ساخت شیر، تولید آهن و محصولات شیمیایی شد.

اما سومین انقلاب و تأثیر گذارترین آن چیزی نیست جز انقلاب دیجیتال که در اواخر قرن بیستم به وقوع پیوست و امروزه شاهد ابعاد گسترده ی این انقلاب شگرف هستیم که تأثیر به سزا در زندگی و جوامع بشری گذاشته است. بنابراین اگر به دنبال خلق آینده هستیم بایستی تأثیرات انقلاب دیجیتال را بر جامعه مان شناسایی کرده و با بررسی روند قبلی آنها به نحوه ارائه این تغییرات در سال های آتی بپردازیم.

آینده پژوهی و مگاترند

امروزه کشورهای پیشرفته دنیا با استفاده از شرکت های مشاوره مگاترند و مشاوره آینده پژوهی با استفاده از فرآیندهای مگاترند و ایجاد مدل های جدید و مسیر راه های (Road map) خلاقانه در حال برنامه ریزی برای سال های 2030 و 2050 میلادی هستند. سال هایی که در آن ها بر اساس تأثیر مگاترند ها زندگی ما در کره زمین رنگ و رویی دیگر دارد، تکنولوژی هوش مصنوعی و اینترنت اشیا همه جا را فرا گرفته است، ربات ها و ماشین های صنعتی بسیاری از مشاغل را از بین برده و انسان به عنوان اشرف مخلوقات تنها با تفکر استراتژیک و خلاقانه خود قادر به ادامه حیات می باشند.

در آن روزها جمعیت جهان به حدود 10 میلیارد نفر رسیده است، شهرنشینی بسیار گسترده شده و تعداد کلان شهر ها از 400 شهر عبور کرده، مصرف گرایی بیداد می کند و انسان آینده فقط در حال مصرف می باشد.

با کمک و پیشرفت تکنولوژی در حوزه پزشکی شاهد طول عمر انسان تا حدود 100 سال هستیم و بسیاری از ایده های خلاقانه پزشکی تا آن زمان به ظهور رسیده اند. از درمان تمامی شکستگی ها گرفته تا تولید اعضای داخلی مصنوعی انسان مانند قلب، کبد، کلیه و … .

در حوزه آموزش وضعیت بسیار تغییر کرده است، مدارس و دانشگاه ها در شکل های جدید اداره می شوند و آموزش مجازی بسیار فراگیر شده است. کشورهای پیشرفته بلوک شرق بسیار فراوان شده اند، از چین، هند، ژاپن و روسیه گرفته تا حتی سنگاپور، تایوان و فیلیپین. قدرت اجتمای زنان بسیار گسترده شده و در بسیاری از کشورهای جهان قدرت های سیاسی و اقتصادی در دست زنان می باشند.

تغییرات اقلیمی و آب و هوایی زیادی را شاهد هستیم و احتمالاً شاهد انقراض بسیاری از گونه های حیوانی و گیاهی امروزه هستیم. انرژی فسیلی جایگاهی ندارد و انرژی های نو امروزی دیگر چندان نو نیستند. نسل نوین کشاورزی همه جا را فرا گرفته است از کشت های گل خانه ای گرفته تا کشاورزی نانو (nano agriculture).

ترسیم دنیا در سال 2050 با استفاده از مگاترند (روندهای موجود) و گاهاً بررسی آنتی روندها (قوی سیاه) به سادگی امکان پذیر است.

شرکت مشاوره سرزمین پارس به عنوان یکی از شرکت های پیش رو در علم آینده پژوهی با کمک بررسی مگاترند و تأثیرات آن ها علاوه بر مشاوره به تمامی فعالان اقتصادی، داشبورد مدیریتی دینامیکی را طراحی نموده است که با بررسی این روندها و تغییرات گسترده ی آن ها و با استفاده از اتاق فکر فعال و تفکر استراتژیک، شیوه جدید مدیریت نوین را در این دنیای پر تلاططم ارائه می نماید.