نیمه دوم سالی سخت

تولید کنیم یا پول چاپ کنیم؟
تولید کنیم یا پول چاپ کنیم؟
سپتامبر 28, 2018
برگزاری دوره آینده پژوهی و آینده نگاری در کسب و کارهای آتی
برگزاری دوره آینده پژوهی و آینده نگاری در کسب و کارهای آتی
اکتبر 21, 2018
نیمه دوم سالی سخت
نیمه دوم سالی سخت

سال 1397 در اقتصاد کشور ایران، سالی دشوار و پر مخاطره در اذهان باقی خواهد ماند. سالی که نیمه اول آن را با بحرانهای گسترده ای به پایان رساندیم و حال در شروع نیمه دوم آن با خیل مشکلات اقتصادی،سیاسی و اجتماعی مواجه هستیم و بایستی بپذیریم که نیمه دوم بسیار نفس گیرتر و سخت تری در انتظارمان است.

مانند نوشته های قبلی مطلب را در دو بخش ارایه خواهم نمود:

1-در کجا قرار گرفته ایم (positioning)

2-چه باید کرد (solution)

نیمه دوم سالی 1397 چه می شود

برای تشریح وضعیت فعلی اقتصاد کشورمان در مهرماه 97 به طراحی مدلی می پردازیم.

این مدل شامل 3 مولفه موثر می باشد که تمامی فشار و بار خود را به اقتصاد ایران تحمیل می نمایند، البته برآیند این 3 مولفه باعث افزایش دوران دشوار و سخت برای اقتصاد کشورمان می گردد.

اولین مولفه: بحرانهای ساختاری اقتصاد ایران است.

اقتصاد ایران مانند جسمی بیمار که تمامی اعضا و جوارح آن در گذر زمان آسیب دیده اند و نتوانسته است که خود را بهبود بخشد و در حال حاضر کل بدن را به مرحله ناتوانی رسانده است.

سه فاکتور اصلی مولفه اول یعنی بحرانهای ساختاری اقتصاد را به طور اجمال می توان ماندگاری تورم دو رقمی و فزآینده بودن آن که سالهای متمادی این تورم بلای جان اقتصاد شده است و در دورانهای اندکی هم که دولت تمام توان خود را بر کاهش آن گذاشته است ،در یک برهه زمانی و با جهش فنر گونه افزایش نرخ برابری دلار با ریال به تورم های 20 تا %30 رسیده است.

در حال حاضر نرخ تورم 12 ماه منتهی به تیر ماه10% و مرداد 97 برابر 11/5% و نرخ تورم منتهی به شهریور ماه 13/5% بوده است و پیش بینی رسیدن این نرخ تا پایان سال 97 به 30% چندان دور از ذهن نیست.

فاکتور دوم این مولفه رشد بسیار اندک اقتصادی کشور در مدتهای طولانی بوده است. بجز چند سال که ما شاهد رشدهای بسیار کم و بعضا منفی بوده ایم.

بنا به گزارش مرکز پژوهش های مجلس در دو سناریو رشد اقتصادی سال 97 یا 5/0-% یا 8/2-% بر آورد  می شود(البته رشد سال 98 را بین 8/3-% تا 5/5-% پیش بینی کرده است) و سومین فاکتور را می توان نقدینگی فزآینده نام برد.

در پایان تیرماه سال 97 رقم نقدینگی برابر با 1600 هزار میلیاردتومان بوده است که 1/20% افزایش نسبت به سال قبل داشته است.

دومین مولفه: تحریم های یک جانبه و دشوار

اینکه کشور ما متاسفانه به سادگی تحریم می شود و این تحریم ها آسیب فراوانی به اقتصاد و جامعه ما وارد می آورندجای بسیار تامل دارد.

کتاب هنر تحریم ها نگاهی از درون میدان نوشته ریچارد نفیو( مسول تیم طراحی تحریم ها علیه ایران در دوره دوم اوباما) که به در خواست رییس مجلس و از سوی مرکز پژوهش ها ترجمه شده است، به زیبایی و کاملا عملگرایانه توانسته است حق مطلب را به زیبایی در این زمینه بیان نماید و کتاب فوق به این مطلب اشاره ای می کند که چگونه ایران  می تواند تنها با تحریم به عنوان ابزاری استراتژیک در دستگاه سیاست خارجی ایالات متحده آمریکامتحمل آسیب های جدی گردد.

اعمال این تحریم ها در سال 97 توسط آمریکا و با هدف به صفر رساندن صادرات نفت ایران و توقف فعالیت های تجاری شرکت های خارجی با ایران در دو مقطع 13 مرداد و 13 آبان 97شرایط اقتصاد ایران رابسیار دشوار می نماید.

 سومین مولفه: انتظارات و کاهش سطح اعتماد عمومی

با اینکه مردم ایران سالهای سخت فراوانی را پشت سر گذاشته اند و سابقه 8 سال دفاع از کشورشان را با شرایط بسیار بد اقتصادی تحمل نموده اند، اما دو لت ها بعلت داشتن اعتماد مردم به آنها از این مقاطع حساس عبور نموده اند اما در حال حاضر و بعلت افزایش فساد گسترده دولتی ها و استفاده فراوان از رانت ها (چه از سوی آقا زاده ها و چه اطرافیان دولت) سطح اعتماد عمومی مردم کاهش یافته است و این پتانسیل قوی حمایت مردم از دولت به طور جدی از بین رفته است.

انتظارات مردم بویژه پس از انتخابات رییس جمهوری دوره دوازدهم نسبت به بهبود وضع اقتصاد بسیار بالا بود و مردم خود را برای یک دوره 4 ساله با افزایش سطح درآمدی آماده کرده بودند.

بعلت نوسان های ناگهانی نرخ ارز و افزایش سطح عمومی قیمت ها و مطمین نبودن به آینده کشور و توانایی دولت برای اصلاح امور ،اعتماد عمومی مردم بسیار کاهش یافته است و نیمه دوم سال 97 دشوارتر از قبل خواهد بود.

مطالعه بیشتر: اقتصاد بیمار

خلاصه وضعیت فعلی را با کمک 3 مولفه فوق به این نحو تشریح می نماییم، به واسطه وجود چالش ها و بحران های بوجود آمده و حل نشده به بحران عظیم ناکارآمدی سیستم مواجه شده ایم و امروزه ما شاهد یک ابرچالش عظیم هستیم که با تحریم های گسترده امریکا و دلارهای نفتی عربستان و لابی سنگین اسراییل علیه ایران همراه شده است که بی شک باعث رفاه عمومی،دوران ریاضت اقتصادی و کمبود منابع میگردد و به قول شاعره گرانقدر فروغ فرخزاد باید گفت:

ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد

اقتصاد ایران چه می شود

راهکار اول: اتخاذ سیاست ارتباطی درست با آحاد مردم ایران.

مساله جلب اعتماد عمومی در تمامی جوامع و کشورها مهم ترین وظیفه دولت ها می باشد . اینکه دایم در مصاحبه های بی اثر به مردم گفته شود که هیچ مشکلی نداریم و همه چیز تحت کنترل ما میباشد و همه مشکلات حل خواهد شد و به جای افعال ماضی از مضارع استفاده کنیم دیگر کاربرد ندارد و لازم است بطور صریح به مردم ابعاد مشکلات گفته شود،با مفاسد و زمینه های فساد و دستورالعمل های رانتی برخورد صریح وقاطع صورت پذیرد، سیاست هایی که موجب فساد میشود را ازبین برد و با یک صدای واحد از سوی حاکمیت و با کمک از مدیران دلسوز و مشاوره های نخبگان واقعی راهکارهای برون رفت از وضعیت دشوار فعلی را با مردم بیان کرد.

راهکار دوم :بالابردن کیفیت تصمیم گیری به بهترین سطح ممکن .

برای گذار از دوران سخت نیازمند عزم جدی و اخذ تصمیمات درست و اصولی در تمامی جنبه ها هستیم، نبایستی اشتباهات گذشته را تکرار کنیم و با درس گرفتن از سیاست ها و تصمیمات نابخردانه قبلی که موجب بروز این وقعیت شده اند، به حل مشکلات از طریق اعمال سیاست های درست و تصمیمات راهبردی که حافظ منافع ملی کشورمان باشد، بپردازیم.

برای نجات اقتصاد کشور در برهه حساس فعلی ، نیاز به بازنگری دوباره در سیاست های گرفته شده قبلی داریم تا با انعطاف بیشتر در مواضع قبلی به سلامت از این مرحله عبور نماییم.

دوران سخت، با تن آسایی، بی عملی، تصمیم گریزی و اصلاح ناپذیری همخوانی ندارد و نیازمند تصمیمات با کیفیت بالا و در جهت حفظ منافع عمومی کشور می باشد.

شرکت مدیران کارآفرین سرزمین پارس به عنوان یکی از با سابقه ترین اندیشکده مطالعات مدیریت در ایران، انواع خدمات مشاوره مدیریت، آینده پژوهی، اقتصادی و سرمایه گذاری را ارائه می دهد و این افتخار را دارد با ارائه راهکارهای مدیریتی و SOLUTION به عنوان مشاور با شرکت ها و سازمان ها همکاری نماید.

راهکار سوم : کاهش هزینه های غیر ضروری و اصلاح بودجه دولت.

اگر بخواهیم مشکلات کشور را بطور واقعی حل کنیم، یک سر آن به بودجه دولت ربط پیدا می کند. دولت فربه فعلی با کارایی و راندمان بسیار ضعیف و با هزینه های فراوان که بودجه کل کشور را به عنوان صبحانه میل می کند و فضایی را برای رشد اقتصاد کشور و توزیع عادلانه ثروت به وجود نمی آورد.

بنابراین بایستی در اولین گام با اصلاح بودجه دولت و کنترل نقدینگی و تثبیت نرخ ارز شرایط را حداقل برای منفی نشدن رشد کشور مهیا کنیم.

زیرا با غافل شدن از این موضوع،کسری بودجه دولت تبدیل به بدهی عظیم دیگری می شود و نقدینگی باز هم افزایش می یابد و این چرخه معیوب روزبه روز اقتصاد ایران را به دوران ریاضت اقتصادی هدایت می کند.

شرکت مشاوره مدیریت سرزمین پارس با کمک تیم تحقیق و توسعه خود همواره جهت ارایه راهکار به شرکت های و سازمان ها و فعالین اقتصادی می باشد.

شرکت مشاوره مدیریت به روز و صاحب سبک و نظر می تواند همواره به یاری جامعه صنعتی و تولیدی کشور بیاید.

محمد رحیم راد شیرازی

مدیر عامل شرکت مدیران کارآفرین سرزمین پارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *